بهبود مهارت لیسنینگ و راه های آن

بهبود مهارت لیسنینگ و راه های آن

یکی از 4 مهارتی که در یادگیری زبان جدید برای داوطلب مطرح است، مهارت شنیداری یا لیسنینگ است. لیسنینگ جز اساسی‌ترین مهارت‌هاست زیرا عامل مهمی برای برقراری ارتباط بین افراد هست. برای اینکه بتوانید زبان موردنظر را روان صحبت کنید، ابتدا بایستی مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. در این مقاله قصد داریم به بحث بهبود مهارت لیسنینگ و چند راهکار کاربردی آن بپردازیم.

گوش‌کردن پادکست

گوش‌کردن پادکست‌ها و فایل‌های صوتی از بهترین راه‌های بهبود مهارت لیسنینگ است زیرا این روش در هر جا و هر لحظه و به‌صورت رایگان در دسترس است. همچنین شما می‌توانید هر موضوعی که علاقه دارید و برایتان جذاب است را انتخاب کنید. این روش در پیج‌ها و سایت‌های مختلف نیز معرفی شده اما این سؤال پیش می‌آید که چطور از این روش استفاده کنیم؟

مهم‌ترین نکته پیداکردن 15-20 دقیقه در روز برای بادقت گوش‌کردن هست. این زمان، جدا از زمانی هست که در حین آشپزی یا رانندگی صرف می‌کنید. توی این زمان قرار هست شما صددرصد زمان و انرژی خود را به پادکست اختصاص دهید. انتخاب موضوع دلخواه می‌تواند این زمان را برای شما جذاب و لذت‌بخش کند. بعد از گذشت مدتی، درک خود را چک کنید. به این صورت که فایل صوتی را گوش می‌کنید و خلاصه برداری می‌کنید. نکاتی که متوجه شده‌اید را یادداشت می‌کنید. سپس پادکست را با Transcript گوش دهید و نوشته‌های خود و عملکرد خود را بررسی کنید.

طبیعی هست که زمانی که شروع می‌کنید، برایتان دشوار باشد. اما در صورت تسلیم نشدن و ادامه دادن می‌توانید پیشرفت چشمگیری داشته باشید و به نتیجه مطلوب خود برسید. برای افرادی که سطحشان پایین و یا متوسط هست، پیشنهاد می‌شود از پادکست‌های مخصوص زبان‌آموزی استفاده کنند. هم اکنون به بررسی دقیق‌تر پادکست‌ها می‌پردازیم.

کست باکس را برای بهبود مهارت لیسنینگ خود فراموش نکنید!
اپلیکیشن کست باکس، یکی از برنامه‌های پیشنهادی برای گوش‌کردن پادکست!

معرفی چند پادکست

به‌طورکلی ما 2 دسته پادکست داریم.

1- پادکست‌‌های کلی هستند که موضوعات مختلفی دارند و سطح نسبتاً پیشرفته‌ای دارند. در این گروه، دست شما برای انتخاب بسیار باز است.

2- پادکست‌هایی هستند که مخصوص زبان‌آموزان هست. دسته دوم در مسیر بسیار مفید هستند زیرا معمولاً سطح پایین‌تری دارند و دقیقاً باهدف بهبود مهارت لیسنینگ طراحی شده‌اند. از سری پادکست‌های مخصوص زبان‌آموزان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

English as a second language podcast (ESL)
All ears English podcast
The fluent show
Creative language learning podcast
Talk the talk
I will teach you a language

از آن جایی که این سری پادکست‌ها مخصوص زبان‌آموزان هست، گوش‌کردن این پادکست‌های سریالی علاوه بر بهبود مهارت لیسنینگ باعث افزایش دانش زبانی نیز می‌شود.

سه پادکست برای سطح مبتدی:

English short stories for beginners
Espresso English podcast
English learning for curious minds

سایر پیشنهاد‌ها:

(برای زبان‌آموزان حرفه‌ای) Lex Fridman podcast

(مصاحبه با سلبریتی‌ها)Armchair expert with Dax Shepard

(این پادکست ژانر کمدی دارد)  Conan O’brien needs a friend

(برای سطوح بالا و بزرگسالان) Get sleepy: sleep meditation and stories 

Stories podcast: A bedtime show for kids of all ages

سه پادکستی که متن را به‌صورت رایگان در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌دهند:

This American life
Move your DNA
Luke’s English podcast

برای دسترسی به متن این پادکست‌ها اسم پادکست + واژة Transcripts را در گوگل سرچ کنید. مثلاً: Move your DNA transcription.

اگر گوش‌کردن پادکست را شروع کردید اما برایتان دشوار بود، به‌جای کنارگذاشتن آن می‌توانید سرعت را کم کنید تا به سطح موردنیاز برسید.

رادیو‌‌های انگلیسی‌زبان

دنبال‌کردن رادیو‌های انگلیسی‌زبان نیز می‌تواند در بهبود مهارت لیسنینگ بسیار مؤثر باشد. رادیو‌هایی نظیر BBC radio for British English, BBC radio networks for American English و …

لیسنینگ خود را با رادیو BBC بهبود بخشید!
رادیو BBC، فارغ از صحت محتوا از راه‌های بهبود مهارت لیسنینگ است!

فیلم‌های زبان اصلی

تماشا‌ی فیلم‌های زبان اصلی نیز از راه‌های بهبود مهارت لیسنینگ هست. این روش در یادگیری لغات و اصطلاحات رایج نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

معرفی چند سریال

(کمدی، اکشن و تخیلی) Men in black

(انیمیشن سریالی. اکشن و ابر قهرمانی) Invincible

(ترسناک و کمدی) Black sheep

(ترسناک) The Babadook

The morning show

The good place

Intelligence

Friends

منابع دانلود فیلم و سریال

Hexdownload.co

Film2movie.asia

Myazintv.xyz

نتفلیس، پیشنهادی عالی برای تماشای فیلم و سریال های زبان اصلی!
برنامه نتفلیکس، از برنامه‌های پیشنهادی برای دسترسی به فیلم‌ها و سریال‌های زبان اصلی!

موزیک زبان اصلی

گوش‌کردن موزیک به زبان انگلیسی از راه‌های بهبود مهارت لیسنینگ است. برای این روش ابتدا موزیک را گوش دهید. دفعه بعدی هم ‌زمان به متن نیز نگاه کنید (می‌تواند همراه ترجمه باشد). این کار را چند بار تکرار کنید. به یاد داشته باشید که این روش تنها بخش کوچکی از یادگیری زبان را تشکیل می‌دهد. شما قرار نیست کل زبان را با همین روش یاد بگیرید. نکته‌ای که در این جا نیازمند توجه است این است که هر آهنگی مناسب نیست. بعضی از آن‌ها به‌منظور حفظ قافیه و وزن شعر، از ساختارهای گرامری اشتباه استفاده می‌کنند.

قرارگرفتن در محیط

قرارگرفتن در محیط، شنیدن مکالمات به زبان انگلیسی و صحبت‌کردن از کارآمدترین روش‌های بهبود مهارت لیسنینگ است. به این منظور شما می‌توانید در کلاس‌ها و دوره‌های مربوطه در آموزشگاه‌ها شرکت کنید. اگر شرایط شرکت در کلاس را ندارید، می‌توانید از برنامه‌هایی نظیر کلاب هوس استفاده کنید. کلاب هوس یکی از نرم‌افزارهایی است که اخیراً بسیار رایج شده است و در آن می‌توانید افراد بومی زبان و گروه‌های خوب پیدا کنید. با جوین شدن و پیوستن به این گروه‌ها می‌توانید مکالمات آن‌ها را گوش دهید.

معرفی چند کتاب برای بهبود مهارت لیسنینگ

کتاب Tactics for listening

این کتاب یکی از معروف‌ترین کتاب‌ها برای بهبود مهارت لیسنینگ است که از سطح مبتدی تا حرفه‌ای را پوشش می‌دهد. هر جلد از این مجموعه شامل 24 درس است که در مورد موضوعات روزمره و ضروری صحبت می‌کند.

کتاب Tune in

این کتاب توسط انتشارات Oxford در 3 سطح مختلف به چاپ رسیده است. هر یونیت این کتاب شامل 6 صفحه درس و تمرین هست.

کتاب listening  Ielts advantage

این کتاب می‌تواند منبع خوبی برای آزمون آیلتس باشد.

tune in  و بهبود مهارت لیسنینگ!
کتاب‌های Tune in، در 3 جلد مختلف سطوح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می‌دهند!

چند توصیه انتهایی

در فواصل زمانی معین مطالعه کنید

می‌دانیم که استمرار در کار‌ها، بی‌شک باعث پیشرفت چشمگیر ما خواهد شد. تقویت مهارت شنیداری نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد فلذا اگر به‌صورت منظم و مداوم برای لیسنینگ زمان بگذاریم، می‌تواند سبب بهبود مهارت لیسنینگ شود. برای این کار شما می‌توانید مادامی که مشغول به انجام کار‌های روزمره خود هستید، با گوش‌کردن به فایل صوتی و …  لیسنینگ خود را تقویت کنید.

استفاده از تکنیک Shadowing

Shadowing یک تکنیک کاربردی جهت بهبود مهارت لیسنینگ هست. این تکنیک به معنی تکرار هم زمان و کلمه‌به‌کلمه آن چه که می‌شنوید است. از این تکنیک می‌توانید در کنار روش‌های ارائه شده در این مقاله استفاده کنید.

استفاده از یوتیوب

یوتیوب نیز از برنامه‌هایی است که می‌توان برای بهبود مهارت لیسنینگ هم از آن استفاده کرد.

3 کانال علمی برای یادگیری زبان:

Kurzgesagt – in a nutshell

Scishow

RSA

یوتیوب را فراموش نکنید!
یوتیوب نیز می‌تواند در بهبود مهارت لیسنینگ مؤثر باشد!

کلام آخر

در این مقاله به راهکار‌های بهبود مهارت لیسنینگ پرداختیم و راه‌هایی نظیر گوش‌کردن پادکست، نگاه‌کردن فیلم‌های زبان اصلی، گوش‌کردن موزیک، قرارگرفتن در محیط و … را بررسی کردیم. در انتها چند کتاب را نیز معرفی و بررسی کردیم و نهایتاً چند توصیه برای بهبود مهارت لیسنینگ را با هم خواندیم. امید است با درنظرگرفتن و رعایت نکات مطرح شده، پیشرفت چشمگیری داشته باشید. موفق باشید.