یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب

یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب

روزگاری یادگیری زبان انگلیسی تنها به کلاس رفتن و خواندن کتاب‌ها و گوش‌دادن به نوارهای خودآموز زبان خلاصه می‌شد. روزگاری که گرامر نقش کلیدی در آموختن زبان انگلیسی ایفا می‌کرد. زبان‌آموزی با روش سنتی در جریان بود. ظهور اینترنت اما معادله‌ها را تغییر داد و بر همه چیز سایه افکند. یکی از نتایج این تغییرات، رواج یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب است.

یوتیوب پلتفرمی است برای اشتراک‌گذاری ویدئو که افراد مختلف در همه جای دنیا به کمک آن می‌توانند محتوای آموزشی خود را برای مخاطبان به اشتراک بگذارند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به قابلیت‌های این پلتفرم عظیم و نامحدود در حوزه یادگیری زبان انگلیسی.

با یوتوب انگلیسی بیاموزید!
زبان انگلیسی و یوتیوب!

زبان انگلیسی و یوتیوب

یوتیوب دومین وبگاه پرطرف‌دار جهان پس از گوگل محسوب می‌شود که در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد. این وبگاهِ رایگان، امکان اشتراک‌گذاری آنلاینِ انواع مختلف ویدئو از خنده‌دار و سرگرم‌کننده تا مطالب آموزشی را برای کاربران فراهم می‌کند. شما در یوتیوب علاوه بر تماشای ویدئو می‌توانید محتوای خودتان را هم آپلود کنید و در معرض دید دیگران قرار دهید.

امروزه یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب روشی مرسوم و محبوب است. محتوای ویدئوهای این منبع آموزشی طیف بسیار وسیعی را شامل می‌شود و اختیار، در دستان سازنده است که چگونه آن را بسازد. هر فرد می‌تواند با ساخت یک کانال در یوتیوب زبان انگلیسی را آموزش دهد. افراد حتی می‌توانند زبان را با لهجه‌های مختلف بیاموزند. علاقه‌مندان به یادگیری زبان قادرند بعد از یافتن کانال موردعلاقه خود، آن را دنبال کنند تا هیچ محتوایی را از دست ندهند.

کانالهای مورد علاقه خود را دنبال کنید!
با یوتیوب انگلیسی یاد بگیر!

جنبه‌های مثبت یادگیری با یوتیوب  

برخی معتقدند یوتیوب در حقیقت دانشگاه یوتیوب است و به لطف آن می‌توان بی‌اندازه محتوا در حوزه‌های مختلف آموخت. از نحوه تعمیر ماشین و درست‌کردن کیک و راه و روش چگونه پول‌دار شدن گرفته تا آشنایی با فرهنگ‌ها و سیاست‌های کشورهای مختلف و یادگرفتن انتگرال و زبان‌های گوناگون.

یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب مزایای زیادی دارد. زبان‌آموز قادر است ویدئوهای متنوعی برای یادگیری و تقویت چهار مهارت خواندن و نوشتن و شنیدن و مکالمه تماشا کند. فرقی ندارد کجا باشید، محتوای آموزشی برای هر کس در هر زمان و مکان در دسترس است. اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید با یک لپ‌تاپ یا موبایل هوشمند یا تبلت می‌توانید از راه دور در هر کجای جهان زبان یاد بگیرید.

هزینه استفاده از یوتوب

 یقیناً یوتیوب یکی از منابع کلیدی کمک‌آموزشی است. زبان‌آموز با تماشای ویدئوهای یک کانال خوب و مفید قادر است ایراداتش را با مثال‌های بصری مثل تماشای گفت‌وگوی دو انگلیسی‌زبان برطرف کند. خیالتان راحت برای دیدن ویدئوها پولی پرداخت نمی‌کنید، تنها هزینه‌ای که می‌پردازید همان پولی است که برای شارژ اینترنتان می‌دهید. مقرون‌به‌صرفه است، چرا که همه توانایی مالی برای داشتن معلم خصوصی را ندارند. با استفاده از یوتیوب می‌توان به منابع مرجع و سخنرانی‌های مختلف به شکل رایگان دسترسی پیدا کرد و محیط کلاس را به خانه پیوند زد.

یادگیری زبان انگلیسی با یوتوب مزایای زیادی دارد!
مزایای یادگیری زبان به کمک یوتیوب را می‌دانی؟!

یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب روشی متنوع است. محتواهای مختلف باتوجه‌به نیاز زبان‌آموز در یوتیوب وجود دارد و او می‌تواند مطلب مورد نظرش را برای هر چهار مهارتِ خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه گلچین کند. از انیمیشن‌های کوتاه سرگرم‌کننده، آموزش گرامر و نکات کاربردی و کوتاه چنددقیقه‌ای گرفته تا ویدئوهای طولانیِ آموزشی یا حتی تماشای تکه‌هایی از فیلم‌های سینمایی.

بازی در انگلیسی

 بعضی از سازندگان ویدئو با بازی‌کردن فیلم‌های چنددقیقه‌ای و سرگرم‌کننده زبان انگلیسی را یاد می‌دهند و بازدیدشان را بالا می‌برند. برای هر دو گروه کودکان و بزرگسالان ویدئوی آموزشی وجود دارد. در این راه هیچ سقفی ندارید و دستتان باز است که چه انتخاب کنید. می‌توانید ویدئو را آنلاین ببینید یا آن را دانلود کنید و بارهاوبارها تماشا کنید. حتی فرصت این را دارید که مدل صحبت‌کردن و لهجه فرد آموزش‌دهنده را هنگام تلفظِ کلمات ببینید، چرا که او انگلیسی‌زبان است.

از لذت یادگیری زبان انگلیسی با یوتوب غافل نشو!
از یادگیری زبان لذت ببر!

جنبه‌های منفی یادگیری با یوتیوب

در کنار حسن‌های بسیار زیاد یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب موانعی هم وجود دارد که گاهی اجازه نمی‌دهد آموختن در بهترین حالت میسر شود. متأسفانه هر ویدئوی موجود در یوتیوب قابل‌اعتماد نیست و ممکن است محتوای آموزشی گاهی اشتباه باشد. درست است که محتواهای آموزشی برای کودکان هم در یوتیوب وجود دارد اما گاهی در این میان ممکن است یک محتوای نامناسب از نظر سنی چه برای کودکان چه برای نوجوانان بدون هشدار وجود داشته باشد. به همین خاطر نیاز است که کودکان و نوجوانان به همراه یک بزرگ‌تر از یوتیوب استفاده کنند.

امان از تبلیغ!

برخی از مخاطبان کانال‌های یوتیوبی گاهی از تعداد زیاد تبلیغ‌ها گله می‌کنند. تبلیغ‌هایی که در طول پخش یک ویدئو ممکن است چند بار نمایش داده شوند و حواس زبان‌آموز را پرت کنند. بستر آموزشی یوتیوب تعاملی نیست و فردگرایی در آن حرف اول را می‌زند. یادگیری به شکل جمعی و گروهی اتفاق نمی‌افتد و زبان‌آموزان هیچ ارتباطی باهم ندارند. در آخر شما برای استفاده از یوتیوب نیازمند اینترنت هستید و بدون آن یادگیری برایتان ممکن نیست.

البته برخی ایرادات هم به یوتوب وارد است.
یوتیوب ایراداتی هم دارد

انواع کانال یوتیوب برای یادگیری زبان انگلیسی

همان‌طور که قبلاً گفته شد، محتوای ویدئوها تنوع مختلف دارد و زبان‌آموزان می‌توانند باتوجه‌به سلیقه و نیازشان کانال مورد نظرشان را برای یادگیری انتخاب کنند. بعضی از کانال‌ها به‌ دلیل روش و سبک متفاوتی که دارند محبوب‌ترند و بازدید بالاتری دارند. مخاطبان با روش تدریس این کانال‌ها ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و منتظر ویدئوهای جدیدشان می‌شوند. در ادامه به معرفی چند کانال یوتیوب محبوب و مفید یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازیم.

English Addict with Mr Duncan

یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب به کمک کانال‌های خارجی و ایرانی میسر است. یکی از کانال‌های خوب و محبوب برای یادگیری زبان انگلیسی کانال English Addict with Mr Duncan است که نزدیک یک میلیون عضو دارد، آقای دانکن صاحب این کانال یوتیوبی خود را معتاد زبان انگلیسی می‌داند و عاشق این زبان است. او ده سال است که این کانال را راه‌اندازی کرده و تجربه کافی در این زمینه دارد. سه روز در هفته به‌صورت زنده محتوای آموزشی خود را ارائه می‌کند و زبان‌آموزان با تماشا کردن ویدئوهایش می‌توانند محتوای سرگرم‌کننده و ساده که بر مکالمه و آموزش کاربردی زبان تمرکز دارد ببینند. ویدئوهایی که شامل طبیعت، اخبار، مد، زبان عامیانه و … است.

بهترینهای یوتوب را برای یادگیری پیدا کن!
کانال‌های خوب را پیدا کن!

BBC Learning English

کانال BBC Learning English یکی دیگر از کانال‌های محبوب یادگیری زبان است که بیشتر از چهار میلیون عضو دارد. این کانال که حرفه‌ای‌ترین کانال آموزش زبان است و تیم کاملی از مجربان و متخصصان آموزش زبان ویدئوهایش را می‌سازند روزانه آپدیت می‌شود و دولت بریتانیا آن را اداره می‌کند. فرمت ویدئوها متنوع است و عموماً  نیم ساعته است. اما ویدئوهای با زمان کوتاه‌تر هم زیاد در این کانال وجود دارد. زبان‌آموزان با تماشای این ویدئوها علاوه بر دیدن ویدئوهای آموزشی مختلف که شامل نکات آموزشی به‌وسیله استاد و افراد عادی می‌شود از طریق اخبار روز هم لهجه و گرامرشان را تقویت می‌کنند.

کانال فارسی «فرا زبان»

برای یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب، در کنار کانال‌های خارجی کانال‌های ایرانی هم وجود دارند؛ کانال «فرا زبان» کانالی به زبان فارسی است که یک دختر ایرانی ویدئوهایش را می‌سازد. فارسی‌زبانان می‌توانند به کمک این کانال زبان انگلیسی را از طریق ویدئوهای آموزش گرامر، مکالمه، لغات، اصطلاحات و نکات کاربردی بیاموزند.

نتیجه‌گیری

با گسترده شدن اینترنت وب‌سایت و پلتفرم‌های مختلف هم به وجود آمده‌اند که از هر دری سخنی دارند و برای هر مخاطب مطلب و محتوایی مختلف. یکی از پلتفرم‌های اینترنتی یوتیوب است(برای مطالعه دیگر متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی کلیک کنید). در یوتیوب هر چه بخواهید وجود دارد، از محتوای سرگرم‌کننده تا آموزشی. این وبگاه یکی از منابع خودآموز یادگیری زبان انگلیسی است که افراد در همه جای دنیا می‌توانند با وصل شدن به اینترنت به شکل رایگان کانال‌های مختلف آموزش زبان را پیدا کنند و به کمک آن زبان انگلیسی را با تماشای ویدئوهای متنوع یاد بگیرند. یادگیری زبان انگلیسی با یوتیوب نکات مثبت و منفی زیادی دارد و می‌توان گفت با مدیریتی درست و مؤثر، زبان‌آموزی به کمک این پلتفرم نتایج مثبتی به همراه دارد.