نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی و چگونگی آن

نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی و چگونگی آن

تلفظ صحیح کلمات و واژه‌ها در زبان انگلیسی از عوامل بسیار مهمی است که در بهبود مهارت مکالمه بسیار مؤثر است. دانستن آنها به‌همراه‌داشتن لهجه خوب، علاوه بر تقویت اعتمادبه‌نفس باعث ایجاد ارتباط مؤثر می‌شود. همچنین باعث می‌شود بدون خجالت از آموزه‌های خود استفاده و شروع به مکالمه کنیم. ازاین‌رو در این مقاله به نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی می‌پردازیم.

نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی ارتباط زیادی با اعتمادبه‌نفستان دارد
دانستن نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی = افزایش اعتمادبه‌نفس در صحبت‌کردن

کدام لهجه را دوست دارید؟

به‌عنوان اولین قدم برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی خود بایستی لهجه موردنظر خود را از بین British و American مشخص کنید. هدف از این کار داشتن لهجه آمریکایی یا انگلیسی نیست. هدف تلفظ صحیح است چون در این ۲ لهجه تلفظ کلمات با هم متفاوت است.

 فیلم، سریال و پادکست

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری تلفظ انگلیسی آموزش از طریق فیلم، سریال و پادکست است. به‌طورکلی گوش‌کردن به صحبت‌های یک فرد به‌اصطلاح native بسیار کمک‌کننده خواهد بود. از آن جایی که ۲ مهارت شنیداری و مکالمه، به هم گره‌خورده‌اند، این راهکار باعث تقویت و پیشرفت در هر ۲ مهارت می‌شود.

برای دسترسی به فیلم و سریال‌های مختلف می‌توانید از سایت‌های مختلف، کانال‌های تلگرامی یا برنامه‌هایی مانند نتفلیکس استفاده کنید. همچنین برای دسترسی به پادکست‌های مختلف نیز می‌توانید از برنامه Cast Box  استفاده کنید( برای آشنایی با دیگر روشهای بهبود مهارت شنیداری خود این مقاله را بخوانید)

پادکست‌ها راهی برای بهتر‌کردن نحوه تلفظ کلمات انگلیسی شما!
اپلیکیشن Cast Box از برنامه‌های پیشنهادی برای دسترسی به پادکست‌های مختلف!

ضبط کردن صدای خود

یکی دیگر از راه‌هایی که باعث بهبود نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی‌ شما می‌شود این است که هنگام صحبت‌کردن، صدای خود را ضبط کنید. شما با گوش‌کردن به صدای خود بیشتر متوجه اشکالات خود می‌شوید. بهتر می‌توانید در جهت رفع آن‌ها تلاش کنید. حتی می‌توانید از استاد خود نیز کمک بگیرید.

در صورت فراهم بودن شرایط، فیلم‌برداری از خود هنگام صحبت‌کردن می‌تواند راهکار بهتری باشد. به این دلیل که شما علاوه بر شنیدن صدای خود، حرکات لب‌ها و چگونگی ادا کردن واژگان را نیز مشاهده می‌کنید.

تمرین Tongue Twister

Tongue twister ها، عباراتی هستند که بیشتر به‌منظور تفریح و در بین کودکان مطرح می‌شوند. به دلیل دشواری تلفظ آن‌ها، تکرارشان می‌تواند مهارت‌های گفتاری را نیز تقویت کند. این عبارات در شمار یکی از سرگرم‌کننده‌ترین شیوه‌ها برای بهبود تلفظ انگلیسی‌تان است.

Tongue Twister ها رروشی سرگرم‌کننده برای بهبود نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی است.
چند نمونه Tongue Twister

توجه به  Stress واژگان و Intonation  جملات

در زبان انگلیسی هنگام تلفظ کلمات، بخشی از کلمه بلند‌تر و کشیده‌تر از بخش‌های دیگر تلفظ می‌شود. همچنین افت‌وخیزهایی در بیان جملات نیز وجود دارد. توجه به stress  واژگان و intonation جملات می‌تواند نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی شما را به طور چشمگیری در برخورداری از لهجه‌ای طبیعی‌تر دگرگون کند.

شرکت در دوره‌های مکالمه

در آموزشگاه‌ها و مؤسسات مختلف، دوره‌هایی تحت عنوان دوره‌های مکالمه یا همان speaking برگزار می‌شود. اصلاح ایرادات در تلفظ زبان انگلیسی بخشی از این دوره‌ها و در نهایت باعث افزایش مهارت شنیداری نیز می‌شود. در این کلاس‌ها زمانی که شما صحبت می‌کنید در صورت تلفظ اشتباه، توسط استاد به شما تذکر داده می‌شود. شما با نحوه‌ تلفظ صحیح واژه آشنا می‌شوید. همچنین با شرکت در این دوره‌ها، شما با دیدن و گوش‌کردن به صحبت‌های هم‌کلاسی‌های خود، با سایر اشتباهات رایج نیز آشنا خواهید شد.

استفاده از دیکشنری

هنگامی که با واژه‌ای روبرو می‌شویم که شاید عجیب نباشد که یکی از راه‌هایی که می‌توانید تلفظ انگلیسی را تا حد زیادی بهبود ببخشید استفاده کردن از دیکشنری‌ها است. می‌توانید از نسخه‌های چاپی استفاده کنید برای مثال دیکشنری لانگمن و آکسفورد از بهترین‌های آنهاست.

برای استفاده از این کتاب‌ها، شما بایستی با علامت‌ها و نشانه‌های فونتیک زبان انگلیسی آشنا باشید. این علایم در دو نوع وجود دارند: با صدا و بی‌صدا. در زیرا لیست کامل این فونتیک‌ها را با مثال برای شما آماده کرده‌ایم.

فونتیک‌های حروف صدا‌دار در زبان انگلیسی
فونتیک‌های حروف صدادار زبان انگلیسی
فونتیک‌های حروف بی‌صدا در زبان انگلیسی
فونتیک‌های حروف بی‌صدای زبان انگلیسی

همخوانی با موسیقی

گوش‌کردن موسیقی‌های انگلیسی و همخوانی با آن‌ها می‌تواند از راهی برای کارکردن بر روی  نحوه  تلفظ صحیح کلمات انگلیسی شما باشد. استفاده از تکنیک  Shadowing بسیار کمک‌کننده خواهد بود. به این صورت که شما هرچه که می‌شنوید را به‌صورت کلمه کلمه تکرار می‌کنید. این تکنیک علاوه بر افزایش مهارت شنیداری یا لیسنینگ، باعث آموزش تلفظ صحیح واژگان و بهبود مهارت مکالمه می‌گردد. از این تکنیک در فیلم، سریال و پادکست نیز می‌توان استفاده کرد. زبان‌آموزی که از این تکنیک استفاده می‌کند، علاوه بر این که تلفظ صحیح واژگان را یاد می‌گیرد، stress  و  intonation را نیز به‌خوبی فرامی‌گیرد.

موسیقی را به عنوان روشی برای بهبود نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی دست‌کم نگیرید!
همخوانی با موسیقی از راهکار‌های تلفظ صحیح کلمات انگلیسی!

بخش‌بندی کردن کلمات

قطعاً برای شما نیز پیش‌آمده است که با واژه‌ها و کلمات طولانی روبرو شوید. احتمالاً در این زمان با خود گفته‌اید چطور این واژه را تلفظ کنم؟ در این زمان‌ها بخش‌بندی کردن کلمات می‌تواند بر نحوه تلفظ کلمات انگلیسی  شما تأثیر مثبت بگذارد. کافی است کلمه موردنظر را روی کاغذ یادداشت کنید. آن را بخش‌بخش کنید و به‌آرامی هر بخش را تلفظ کنید. سپس می‌بینید که کل واژه را تلفظ خواهید کرد.

شمرده و آرام صحبت‌کردن

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تند صحبت‌کردن آن‌ها نشان‌دهنده لهجه خوب است درحالی‌که چنین نیست. اگر شما دچار اشتباه در تلفظ باشید، با تند و سریع صحبت‌کردن اشتباهات شما چندبرابر می‌شود. بنابراین شمرده و آرام صحبت‌کردن را اگر علاقه‌مند به بهبود مهارت مکالمه‌تان هستید در نظر بگیرید. زیرا شما فرصت دارید روی تلفظ کلمات فکر کنید و آن‌ها را بدون استرس و عجله بیان ‌کنید.

پیداکردن یک هم صحبت

پیداکردن پارتنر زبان و تمرین و تداوم مکالمه یکی دیگر از روش‌های مناسب است. پارتنر زبان می‌تواند از دوستان شما، از هم‌کلاسی‌ها و … باشد. همچنین در مؤسسات، پیج‌ها و سایت‌های مختلف طرح‌هایی باهدف پیداکردن پارتنر برگزار می‌گردد. در این‌گونه طرح‌ها بعدازاین که تعیین سطح می‌شوید، با افراد هم سطح خود در یک گروه قرار می‌گیرید‌.

تقویت مهارت شنیداری

مهارت شنیداری و مکالمه، ۲ مهارتی هستند که به هم گره‌خورده‌اند و ضعف در یکی از آن‌ها مانع از پیشرفت در مهارت دیگر می‌شود. چنانچه شما مهارت شنیداری خود را تقویت کنید، با گوش‌کردن فایل‌های صوتی تفاوت تلفظ کلمات مشابه را به‌خوبی درک خواهید کرد‌. کلماتی مانند Sleep و Slip.

کلام آخر

در این مقاله راهکار‌هایی برای بهبود نحوه تلفظ صحیح کلمات انگلیسی را با هم بررسی کردیم و به مواردی مانند مشخص‌کردن لهجه، فیلم، سریال، پادکست، ضبط کردن صدای خود، تمرین tongue twister، توجه به استرس واژگان و intonation جملات، شرکت در دوره‌های مکالمه، استفاده از دیکشنری، دنبال‌کردن پیج‌های آموزشی، همخوانی با موسیقی، بخش‌بندی کردن کلمات، شمرده و آرام صحبت‌کردن، پیداکردن پارتنر زبان و تقویت مهارت شنیداری و … اشاره کردیم. اکنون شما با شناختن این روش‌ها می‌توانید با درنظرگرفتن شرایط خود، از راهکار‌های مناسب خود استفاده کنید. امید است با خواندن این مقاله چند قدم به پاسخ سؤالات خود نزدیک‌تر شده باشید.