آموزش آنلاین زبان انگلیسی

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

زمانی که کرونا این مهمان ناخوانده بر سر دنیا فرود آمد هیچ‌چیز از زیر تیغ تأثیرش در امان نماند. از سلامت جسمی و روحی آدم‌ها گرفته تا اقتصاد و آموزش. یکی از راه‌هایی که این موجود غیرقابل‌پیش‌بینی برای حل مشکل آموزش در پیش گرفت آموزش مجازی یا همان آموزش آنلاین بود. این نوع آموزش قبل از همه‌گیری کرونا هم وجود داشت. اما با ظهور این بیماری بیشتر از همیشه مورداستفاده قرار گرفت و مزایا و کاربردهایش روزبه‌روز بیشتر دیده شد. آموزش آنلاین زبان انگلیسی یکی از شاخه‌های آموزش آنلاین است که به معلمان و محصلان فرصت می‌دهد تدریس و یادگیری زبان انگلیسی را ادامه دهند.

سری به آموزش آنلاین زبان انگلیسی بزن!
انگلیسی را آنلاین یاد بگیر!

آموزش آنلاین زبان انگلیسی چگونه است؟

آدم‌ها امروزه بیش‌ازپیش به یادگیری زبان انگلیسی علاقه دارند و از بسترها و روش‌های مختلف برای رسیدن به این هدف بهره می‌گیرند. آموزش آنلاین زبان انگلیسی، فرایندی است که زبان‌آموز و استاد، از راه دور و در محیطی مجزا به یادگیری و آموزش زبان انگلیسی می‌پردازند. برخلاف یادگیری آنلاین که یک پروسه یک‌طرفه و به شکل خودآموز است، پروسه آموزش آنلاین دوطرفه است. همراهی استاد و شاگرد که عنصری کلیدی در این روش است. به‌جرئت می‌توان گفت اینترنت جزئی جداناشدنی از زندگی انسان‌ها است. موتورهای جست‌وجوگر به‌خودی‌خود منابع آموزشی قوی در سراسر جهان به شمار می‌روند، حالا هم با آموزش آنلاین، زبان‌آموز با اینترنت و موبایل هوشمند یا لپ‌تاپ و یا … می‌تواند به شکل آنلاین زبان یاد بگیرد.

آموزش آنلاین و انوع آن!
آموزش آنلاین زبان انواع مختلف دارد!

انواع روش‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی

 استفاده از شبکه‌های اجتماعی عمومی

این روشی بسیار رایج است. زبان‌آموزان به همراه استاد با استفاده از شبکه‌های اجتماعی همچون اسکایپ و واتس‌اپ در محیطی زنده اما مجازی به شکل صوتی یا تصویری در بستری تعاملی در کلاس زبان شرکت می‌کنند.

استفاده از پلتفرم‌های اختصاصی آموزش آنلاین

در این روش، زبان‌آموزان با پلتفرم‌های اختصاصی از آموزش آنلاین زبان انگلیسی بهره می‌برند. معروف‌ترین این پلتفرم‌ها ادوب کانکت و بیگ بلوباتن است. در این دو جا هم آموزش در فضایی زنده و تعاملی صورت می‌گیرد اما به‌مراتب بهتر و کارآمدتر. موسسه اجوکاتک یکی از موسساتی است که از نرم افزار بیگ بلوباتن برای برگزاری کلاسها بهره می برد.

شاگرد و استاد می‌توانند به‌صورت تصویری و صوتی باهم ارتباط برقرار کنند، فایل به اشتراک بگذارند و از تخته استفاده کنند. بعضی از مؤسسه‌های آموزش زبان، پلتفرم‌های آموزشی آنلاین مخصوص به خود را دارند. در این روش محدودیتی از نظر تعداد شاگردان وجود ندارد.

استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان

زبان‌آموزان می‌توانند با دانلود نرم‌افزارهای مختلف آموزشی که برای اجرا روی موبایل و تبلت طراحی شده‌اند انگلیسی را به شکل تعاملی و جهانی یاد بگیرند. این اپلیکیشن‌ها روزبه‌روز گسترده‌تر و محبوب‌تر می‌شوند. اما باید به یاد داشت که این روش از روش‌های کمک‌آموزشی محسوب می‌شود و جای آموزش واقعی را نمی‌گیرد. اپلیکیشن Duolingo و Memrise و Babbel از بهترین اپلیکیشن‌های آموزش آنلاین زبان هستند.

نقش اپلیکیشن ها در آموزش انلاین زبان انگلیسی!
با اپلیکیشن‌های آنلاین زبان انگلیسی یاد بگیر!

استفاده از فایل‌های آموزشی ضبط شده

 در این نوع آموزش آنلاین، در بستری انتخابی مثل تلگرام، استاد منابع آموزشی (صوتی و ویدئویی) را در گروه قرار می‌دهد و زبان‌آموزان با دسترسی به آنها آموزش می‌بینند. در همان محیط تکالیفشان را انجام می‌دهند. سؤالاتشان را می‌پرسند و با هم‌کلاسی‌ها و استاد ارتباط برقرار می‌کنند. این روش که به‌صورت زنده و هم‌زمان نیست در ایران زیاد رواج ندارد اما از شیوه‌های متداول در کشورهای دیگر است.

مزایای آموزش آنلاین زبان انگلیسی

انعطاف‌پذیری یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع آموزش است. مهم نیست که کجا باشید. اگر اینترنت و موبایل هوشمند یا لپ‌تاپ و یا تبلت داشته باشید در هر مکانی می‌توانید سر کلاس آنلاین حاضر شوید و زبان یاد بگیرید. اما حواستان باشد که در محیط‌های شلوغ نمی‌توانید تمرکز کنید پس فضایی آرام و خلوت را برای حضور در کلاس‌های آنلاین انتخاب کنید. آموزش آنلاین مقرون‌به‌صرفه است.

در خانه بمان و انگلیسی را آنلاین بیاموز!
انگلیسی را جهانی یاد بگیر!

زبان‌آموز دیگر مجبور نیست از وسایل نقلیه شخصی و عمومی استفاده کند تا به کلاس زبان برود. هزینه رفت‌وآمد از میان می‌رود و او می‌تواند با خیال راحت روی صندلی‌اش در خانه یا … بنشیند و زبان بیاموزد. با این روش در زمان هم صرفه‌جویی می‌شود و آن زمانی که قرار است برای رفت‌وبرگشت به کلاس سپری شود صرف فعالیت‌های دیگر خواهد شد.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی قادر است ابعاد بزرگ‌تر آموزش را در بگیرد. زبان‌آموزان می‌توانند بعد مسافت را از بین ببرند و از همه شهرها و کشورها گرد هم آیند. سر کلاس درس حاضر شوند و در کنار یادگیری زبان با فرهنگ‌های مختلف هم آشنا شوند. بعضی از اساتید اذعان می‌کنند که کلاس‌های آنلاین زبان، میزان مشارکت افراد را در قسمت مکالمه بالاتر برده است. دلیل این موضوع همکاری همه زبان‌آموزان از جمله افراد خجالتی و درون‌گرا در بحث‌ها است که در محیط آنلاین احساس آرامش می‌کنند و راحت‌تر صحبت می‌کنند.

 اگر از آن دسته افرادی هستید که وقتی قرار است به کلاس زبان بروید غصه‌دار می‌شوید که چه و چگونه لباس بپوشید. با کلاس‌های آنلاین دیگر خیالتان راحت است که پوشش راحت‌تری دارید. راستی اگر خسته شدید می‌توانید پاهایتان را  دراز کنید، دیگر روی صندلی‌های چوبی و خشک کلاس نیستید.

از آموزش آنلاین نترسید!
با اعتماد‌به‌نفس انگلیسی صحبت کن!

موانع آموزش آنلاین زبان انگلیسی

در کنار تمام مزیت‌هایی که آموزش آنلاین زبان دارد موانعی هم بر سر راه این روش وجود دارد که گاهی یادگیری را برای شاگردان سخت می‌کند. راستش را بخواهید ذهن انسان در برابر پذیرش تغییرات مقاومت می‌کند. ازاین‌رو هم برخی دیر با آموزش آنلاین زبان انگلیسی اخت می‌گیرند و سر کلاس نمی‌توانند خوب تمرکز کنند.

جدا از این، تمام مواردی که منجر به حواس‌پرتی زبان‌آموز می‌شود در اطراف او وجود دارد. از خوردن و آشامیدن گرفته تا سرک کشیدن به گوشی موبایل و گوش‌دادن به سروصداهای دوروبر. اینجا دیگر قانون و برخوردی از سوی استاد وجود ندارد که شاگرد مجبور شود شش دانگ حواسش را جمع کند. پس به یاد داشته باشید آنچه که باعث می‌شود حواس‌پرتی شما از بین رود مصمم بودنتان در امر یادگیری است.

 مانع دیگری که آموزش آنلاین به همراه دارد مسائل فنی است. روراست باشیم همه افراد مهارت استفاده از تکنولوژی را ندارند. برای برخی آدم‌ها سخت است که از پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های آنلاین به‌راحتی استفاده کنند و همین دلیل می‌تواند آنها را سرخورده کند.

 قطعی اینترنت نیز مشکل بزرگ دیگری است که حتی باعث می‌شود زبان‌آموز قید یادگیری زبان را بزند. زبان‌آموزانی هستند که بارها برای اتصال به اینترنت به مشکل برمی‌خورند و دست آخر هم بخشی از کلاس درس را از دست می‌دهند. کیفیت یادگیری‌شان پایین می‌آید و با اعصاب خردی فراوان تجربه تلخی از آموزش آنلاین زبان انگلیسی پیدا می‌کنند. البته این مشکلی است که هم برای استاد و هم برای شاگرد اتفاق می‌افتد.

آموزش آنلاین و سختی های احتمالی آن!
آموزش آنلاین زبان سختی‌های خودش را دارد!

سرعت کم اینترنت هم در میزان یادگیری تأثیرگذار است. در برخی مکان‌ها سرعت اینترنت کمتر است، پس حواستان به‌سرعت اینترنتتان باشد. از سلامت سیستم‌عامل کامپیوترتان هم مطمئن شوید و مدام آن را آپدیت کنید. ضدویروس نصب کنید و همیشه قبل از شروع کلاس آنلاین حواستان باشد که وسیله ارتباطی‌تان دوربین و میکروفن داشته باشد. هدفون یا هندزفری هم فراموش نشود.

زمان امتحان آنلاین که فرامی‌رسد برخی از شاگردان، خوشحال از اینکه می‌توانند تقلب کنند سر جلسه آزمون حاضر می‌شوند. با تقلب نمره خوبی هم می‌گیرند. غافل از اینکه این نمره، نتیجه عملکردشان در ترم نیست و راهی است که با آن خود و دیگران را فریب می‌دهند. این مشکل یقیناً مانع بزرگی است که گاهی گریبان آموزش آنلاین زبان انگلیسی را می‌گیرد.

به همین خاطر هم بسیاری از آموزشگاه‌های زبان امتحان فاینال زبان را حذف و به‌جای آن فعالیت کلاسی شاگردان را ملاک نمره دهی قرار می‌دهند. بعضی از آموزشگاه‌ها هم امتحان پایان ترم را نه به شکل آنلاین بلکه حضوری برگزار می‌کنند که ممکن است انتقاد برخی دانش‌آموزان را در پی داشته باشد.

آیا آزمون آنلاین می تواند معتبر باشد؟
برخی آزمون آنلاین را دوست ندارند!
جمع‌بندی

اگر به اطرافمان نگاه کنیم به‌ندرت کسی را می‌بینیم که از اینترنت و گوشی موبایل بی‌بهره باشد. اکثر آدم‌ها امروزه در هرجایی به اینترنت دسترسی دارند. با همه‌گیری بیماری کرونا این نیاز بشر به اینترنت بیش‌ازپیش آشکار شد و موجب شد همه چیز رنگ و بوی آنلاین به خود بگیرد حتی آموزش.

آموزش آنلاین راهی است که یادگیری را از راه دور امکان‌پذیر می‌کند.  شاگردان و معلمان در کلاسی مجازی و آنلاین به‌صورت گروهی یا خصوصی کنار هم جمع می‌شوند و مطالعه می‌کنند. از شاگردان مدارس ابتدایی گرفته تا دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف. آموزش آنلاین زبان انگلیسی یکی از سبک‌های آموزش آنلاین است که در سال‌های اخیر بازار داغی پیدا کرده است. آموزشی که به علاقه‌مندانِ یادگیری زبان انگلیسی این امکان را می‌دهد در هرجایی که هستند با گوشی یا لپ‌تاپشان به اینترنت وصل شوند و با صرفه‌جویی در وقت و هزینه زبان بیاموزند