متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی

متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی

متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی

اگر فردی سنت‌گرا هستید لطفاً وقت خودتان را با خواندن این مقاله هدر ندهید! اما شمایی که علاقه به تغییروتحول دلیلتان برای خواندن این مقاله است. تا همین لحظه با یک سری صحنه‌ها بارهاوبارها روبه‌رو شده‌اید. مثل زمانی که در اینترنت سیر می‌کنید و با انبوهی از آگهی‌های آموزشگاه‌های زبان انگلیسی و وب‌سایت‌های متنوع آموزشی روبه‌رو می‌شوید. حتی مواقعی که نگاه مرددتان به بارانی از تراکت‌های رنگ‌وارنگ روی دیوارها و ماشین‌ها می‌چرخد. البته که رفتن به یکی از همین کلاس‌ها ایده خوبی برای شروع یادگیری زبان انگلیسی است. اما اگر نتوانید بین خودتان و دنیایی که در آن زندگی می‌کنید با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید – همه چیز محدود به کلاس و کتاب باشد – در واقع چه و اصلاً چرا می‌خواهید یاد بگیرید؟ در ادامه با هم نگاهی به سه نمونه از متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی می‌اندازیم که نگاهتان را به یادگیری تغییر خواهد داد. با من همراه باشید.

از متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی چه می دانید؟
متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی

1-یادگیری زبان انگلیسی بر پایه اینترنت

خیلی از ما بخشی از روزمان را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم پس چه‌بهتر که از این فرصت بهره بهینه ببریم. در ادامه من فهرستی از فعالیت‌هایی که با کمک آنها در بستر اینترنت می‌توانید بر مهارت و دانش زبان انگلیسی‌تان بیفزایید برای شما فراهم کرده‌ام که امید دارم از خواندن آن به ایده‌های مفید برسید.

 اینستاگرام و تلگرام

صفحه شخصی خودتان را در اینستاگرام یا تلگرام(یا هر دو) راه‌اندازی کنید، با این شرط که تصور کنید به هیچ زبانی به‌جز زبان انگلیسی تسلط ندارید. صفحات موردعلاقه انگلیسی‌زبان خود را دنبال کنید. در کانال‌های مختلف انگلیسی‌زبان عضو شوید (نه صرفاً کانال‌های یادگیری زبان، بلکه به دنبال سرگرمی‌های موردعلاقه خود بروید). مطالب جذاب خودتان را به انگلیسی به اشتراک بگذارید. در چالش‌ها شرکت و استوری‌هایی را بارگذاری کنید که تا به شما کمک کنند با دنیایی و افرادی خارج از جغرافیای خود ارتباط برقرار کنید.

نقش اینستاگرام و تلگرام در یادگیری زبان انگلیسی
اینستاگرام و تلگرام را فراموش نکنید!

دنیای یوتیوب

عاشق فیلم و سریال هستید؟ پس یوتیوب فراموش نکنید! شاید هرگز فکر نمی کردید این هم می تواند یکی از روشهای جدید یادگیری انگلیسی باشد. تصور نکنید برای یادگیری حتماً باید طیف خاصی از مطالب را دنبال کنید. همان‌طور که گفتم از سرگرمی و عشق خودتان بهره ببرید. کمدی، اکشن، ترسناک یا کارتون؟ فرقی ندارد.

یوتیوب، این منبع عالی از فیلم‌ها و سریال‌ها با زیرنویس می‌تواند یکی از متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی برای علاقه‌مندان باشد. می‌توانید آنها را دانلود یا استریم کنید. (نرم‌افزار snaptube یکی از نرم‌افزارهای خوب برای دانلود از یوتیوب است. برای دانلود  کلیک کنید). یکی از مزیت‌های اصلی فیلم و سریال‌ها آشنایی و مواجهه شدن با مکالمه‌های روزمره انگلیسی‌زبانان است، دقیقاً آن‌طور که در زندگی واقعی صحبت می‌کنند. نچرال!

یوتوب، یکی از متدهای جدید یادگیری انگلیسی
سری به فیلم‌های یوتیوب بزنید!

موسیقی

فیلم و سریال نه؟ با موسیقی لذت یادگیری را تجربه کنید! سبک موردپسند شما چیست؟ رپ، راک، بلو یا پاپ؟ این روزها به‌راحتی می‌توانید متن آهنگ موردعلاقه‌تان را در اینترنت پیدا کنید. آواز موردعلاقه‌تان را دانلود و در حین گوش‌دادن به آن نگاهی هم به متن بیندازید. مانند زمانی که آهنگ‌های فارسی را از بر و با ریتم می‌خوانید، سعی کنید با آن همخوانی و جملات را تکرار کنید. این تکنیک در تدریس زبان انگلیسی به نام “سایه” شناخته شده است که شامل تکرار یک قطعه شنیداری صوتی انگلیسی به‌صورت کلمه‌به‌کلمه و بعدتر به‌صورت عبارت است.

این تکنیک به شما کمک می‌کند که سرعت طبیعی، ریتم و زیروبمی صدا در انگلیسی را یاد بگیرید.www.lyricstraining.com  یکی از بهترین وب‌سایت‌هایی است که شما می‌توانید در حین لذت بردن از موسیقی زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید.

یادگیری انگلیسی با موسیقی
با موسیقی انگلیسی رو از بر شو!

اپلیکیشن‌های موبایل

اگر زمان زیادی را با موبایل خود سپری می‌کنید اپلیکیشن‌های آن را از یاد نبرید. امروزه خیلی از آنها در زمینه آموزش زبانه‌ای مختلف حرفی برای گفتن دارند و می‌توان آنها را شاخه‌ای جدایی‌ناپذیر و رایج از متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی دانست.از محبوب‌ترین آنها می‌شود به Voa Learning English, BBC Learning English و برنامه‌های British Council اشاره کرد. تمامی آنها به هر چهار مهارت زبان انگلیسی -writing ,listening ,reading  و speaking پرداخته‌اند .

2-تفکر خلاقانه

پیش از اینکه یکی از متدهای یادگیری زبان انگلیسی باشد یک رویکرد و نحوه نگرش است. دیدگاهی متفاوت، تفکری خارج از چارچوب برای حل مسائل و دوری از راه‌حل‌های مرسوم. برای داشتن تفکری خلاق توانایی خود بین ارتباط با دنیای بیرون و خودتان را افزایش دهید. ذهنی باز، ریسک‌پذیر و انعطاف‌پذیر داشته باشد و همه اینها در عمل یعنی چه؟

موضوعی را برای خودتان انتخاب کنید. آن موضوع می‌تواند یک فیلم، کتاب، تکه‌ای خبر، مسئله‌ای اجتماعی یا سیاسی یا حتی موارد تخصصی‌تر مانند بحثی از روان‌شناسی، علم، فلسفه و… باشد. این مرحله تماماً به علایق و سلیقه شما بستگی دارد. تلاش کنید در مورد آن صحبت کنید. در این متد اگر تنها هستید، ضبط کردن صدای خود ایده جالبی است. صحبت کنید و سؤالات احتمالی که ممکن است در یک بحث گروهی پیش بیاید را پیش‌بینی و پاسخی برای آنها بیابید.

تمرکزتان را بر روی صحبت‌کردن و رساندن پیام خود بگذارید. از اشتباه کردن دلهره نداشته باشید. این روش شاید یکی از متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی موردعلاقه‌تان شود. سعی کنید تنوعی از گرامرها را بکار ببرید. فراموش نکنید که گرامر را تنها برای انتقال پیام و معنی خود استفاده کنید و نه برای صرف استفاده از قواعد، آن هم به طور سختگیرانه‌ای درست.

حالا سری به اینترنت بزنید. مقاله و یا سخنرانی‌هایی در مورد موضوع خودتان پیدا و با آنچه خود انجام داده‌اید مقایسه کنید. چقدر متفاوت‌تر و زیباتر می‌توانستید صحبت کنید؟ با عباراتی مفید و جدید آشنا خواهید شد. پس آنها را مطالعه و دفعه بعد در جملات خود و در جای مناسب بکار ببرید.

خلاقیت روشی جدید در یادگیری انگلیسی
خلاقانه فکر کن!

3- درگیرشدن

ازآنجایی‌که تعامل با زندگی روزمره یادگیری را راحت‌تر و به‌یادماندنی‌تر می‌کند، برای هر زبان‌آموزی ارتباط با دنیای واقعی لازم است. به‌جای آنکه خود را در موقعیت‌هایی که کتاب‌ها و سیلاب‌های درسی از پیش برای شما فراهم کرده‌اند قرار دهید، موقعیت‌های خودتان را خلق کنید.

اگر از شما درباره کشورتان بپرسند چه می‌توانید بگویید؟ خود را در رستوران یا حتی فرودگاهی تصور کنید. به چه مکالمه‌ای نیاز خواهید داشت؟ خود را کاملاً در آن مکان و زمان به تصویر بکشید. اگرچه در صورت امکان حضور در مکانی حقیقی با افراد انگلیسی‌زبان تجربه متفاوت تریست. مکالمات و عبارات مورداستفاده احتمالی را یادداشت و معادل انگلیسی آنها را پیدا کنید. خودتان را در هر موقعیت و شرایطی به چالش بکشید. هنر یادگیری در این است که در پایان بتوانید خودتان را ابراز کنید.

یادگیری انگلیسی در دنیای واقعی
درگیر دنیای واقعی شو!

جمع‌بندی

روش‌های یادگیری سنتی که برای مدت‌ها مورداستفاده قرار گرفته بودند حالا دیگر مانند سابق کارایی و تأثیر ندارند. اکنون متدهای جدید یادگیری زبان انگلیسی نیاز عصر مدرن ما هستند. ابزارهای الکترونیکی، فضای مجازی و انبوهی از مطالب صوتی، تصویری و متنی بخش مهمی از این روند به شمار می‌روند. حالا که شبکه‌های اجتماعی از جمله یوتیوب، اینستاگرام و تلگرام بخشی از زندگی روزمره ما شده‌اند و فرهنگ موسیقی و سینما با ما عجین هستند چرا نباید برای بهبود تواناهایی خود در زبان انگلیسی از آنها بهره ببریم؟

ما دیگر متکی به کتاب‌های ویرایش شده چند سال قبل و کلیپ‌های آموزشی از پیش آماده شده نیستیم. همچنین با استفاده از متدهایی مانند تفکر خلاقانه و درگیرشدن می‌توانیم بر مهارت‌های خود در موقعیت‌های مختلف – همان‌هایی که روزانه با آن سروکار دارید – بیفزاییم و نگاهمان را از یادگیری به شکل فرایندی طاقت‌فرسا، خسته‌کننده و تکراری به‌سوی برنامه‌ای جامع بدوزیم که با گام‌های شما هر لحظه به‌روز می‌شود.