یادگیری زبان انگلیسی در خانه و انواع روشهای آن

یادگیری زبان انگلیسی در خانه و انواع روشهای آن

امروزه با پیشرفت و گسترش فضای مجازی یادگیری علوم و مهارت‌های جدید بسیار آسان‌تر از روزگار گذشته شده است. به قول خودمان دیگر بهانه‌ای برای دنبال نکردن اهداف و علایقمان نداریم. یکی از این موارد یادگیری زبان انگلیسی در خانه است. در این مقاله قصد داریم مزیت‌های این کار، روش‌هایی برای آموزش چگونگی و افزایش بازدهی یادگیری زبان انگلیسی در خانه را با‌هم بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

مزیت‌های یادگیری زبان انگلیسی در خانه

امروزه خیلی از افراد به دلایل زیادی مثل داشتن مشغله کاری یا مشکلات مالی یا … ممکن است نتوانند برای آموزش زبان انگلیسی در دوره‌هایی ثبت‌نام کنند. زیرا که نیاز به حضور در آموزشگاه دارد. اما گسترش فضای مجازی و اینترنت راه را برای یادگیری زبان انگلیسی هموار کرده است. در این روش تایم و هزینه‌ای که صرف رفت‌وآمد و … می‌شد نیز صرفه‌جویی می‌شود. اکنون به انواع روش‌های یادگیری در خانه می‌پردازیم.

انواع روش‌های یادگیری انگلیسی

امروزه باتوجه‌به گسترش فضای مجازی و دسترسی به اینترنت در اکثر نقاط جهان و کشور‌مان، می‌توان از سایت‌ها و برنامه‌های مختلف نظیر سایت آموزشگاه‌های مختلف، یوتیوب، تلگرام و … استفاده کرد.

روش آنلاین

در این روش می‌توان در دوره‌های آنلاین آموزشگاه‌ها شرکت کرد.

روش آفلاین

در این روش می‌توان در دوره‌های آفلاین آموزشگاه‌ها شرکت کرد.

روش خود‌آموز

در این روش فرد در هیچ آموزشگاه و هیچ دوره‌ای ثبت‌نام نخواهد کرد و تنها با استفاده از کتب آموزشی، فضا‌های مجازی نظیر کانال‌های تلگرامی و چنل‌های یوتیوبی و … آموزش می‌بیند. یوتیوب یکی از بهترین برنامه‌هایی است که می‌توانید با آن یادگیری زبان انگلیسی در خانه را انجام دهید.

اگر بخواهیم 5 تا از بهترین چنل‌های یوتیوب را معرفی کنیم می‌توانیم به Fmajdi  ، English with Lucy ، Speak English with Venessa ، Go natural و Speak English with Parmida اشاره کنیم. همچنین برای سطوح پیشرفته نیز چنل‌های یوتیوبی کارآمد خواهند بود. برای مثال کانال‌های E2 IELTS ، Ross IELTS Academy و Oxford online English نیز برای کسانی که برای آزمون آیلتس آماده می‌شوند بسیار کمک‌کننده است.

یوتوب پلتفرمی برای یادگیری زبان انگلیسی
یوتیوب از کارآمدترین برنامه‌ها برای آموزش زبان انگلیسی در خانه است.

منابع پیشنهادی برای یادگیری زبان انگلیسی

امروزه منابع زیادی در بازار برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. اکنون قصد داریم به معرفی چند مورد از بهترین منابع بپردازیم. یکی از کتاب‌هایی که بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد کتاب واژگان 504 است. این کتاب شامل 504 تا از پرکاربرد‌ترین لغات در متون و دنیای آکادمیک است. یکی دیگر از کتاب‌های پیشنهادی کتاب Oxford word skills  است. این کتاب در سه جلد برای سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته به‌صورت مجزا طراحی شده است.

کتاب دیگری که پیشنهاد می‌کنیم understanding and using English grammar است. همچنین از سری کتاب‌های Inside listening and speaking  ، Inside writing و Inside reading  نیز می‌توانید استفاده کنید(برای دیدن منابع بیشتر کلیک کنید)

دراین‌بین به این نکته توجه کنید که اگر در حال خواندن منبع دیگری هستید و از آن راضی هستید و نتیجه می‌گیرید هیچ نیازی به تغییر منبع خود ندارید.

برای یادگیری زبان انگلیسی سری کتابهای oxford word skills
کتاب‌های word skills از کتاب‌های بسیار مفید برای آموزش زبان

راهکار‌هایی برای افزایش بازدهی یادگیری زبان انگلیسی در خانه

گوش‌دادن پادکست

گوش‌دادن پادکست از راه‌های تقویت مهارت شنیداری شما است. یکی از مزیت‌های پادکست این است که همیشه و همه‌جا در دسترس هست. شما در ضمن فعالیت‌های روزمره خود مانند آشپزی، رانندگی و … می‌توانید از آن استفاده کنید. می‌توانید پادکستی را انتخاب کنید که موضوع آن نیز برایتان جذاب باشد. برای گرفتن بهترین نتیجه از این روش شما بایستی روزانه 20-15 دقیقه به گوش‌دادن پادکست اختصاص دهید. این تایم جدا از زمانی هست که شما در حین آشپزی یا رانندگی صرف می‌کنید. در این زمان شما باید 100 % زمان و انرژی خود را به گوش‌دادن به پادکست اختصاص دهید. بهتر است ابتدا خودتان به فایل صوتی گوش دهید. دریافته‌های خود را بنویسید. سپس متن آن را چک کنید و ببینید که چه قسمت‌هایی را نتوانسته‌اید درک کنید. طبیعی است که این روش در شروع برایتان سخت باشد اما با مرور زمان پیشرفت چشم‌گیری خواهید داشت.

کست باکس برنامه ای عالی برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه
پادکست‌های آموزش زبان را می‌توانید از طریق برنامه کست باکس گوش کنید.

شرکت در چالش‌های رایگان یادگیری زبان

یادگیری زبان انگلیسی در خانه نیازمند یک دیسیپلین، نظم شخصی و پایبندی به برنامه است. یکی از راه‌های افزایش پایبندی به برنامه شرکت در چالش‌هایی است که در کانال‌ها و پیج‌های آموزش زبان برگزار می‌شود. برای مثال شرکت در چالش 30 روز زبان خواندن.

فیلم، سریال و موزیک‌های انگلیسی

یکی از روش‌هایی که بسیار به یادگیری زبان انگلیسی در خانه کمک می‌کند، نگاه‌کردن فیلم و سریال به زبان انگلیسی و همچنین گوش‌دادن به موزیک انگلیسی است. اگر سطح زبان شما مبتدی است هم می‌توانید از این روش استفاده کنید. تنها کافی است از سریال‌های ساده استفاده کنید. سریال‌هایی مثل Peppa pig و Sarah and the duck. سریال‌ها را می‌توانید در برنامه Netflix مشاهده کنید.

برای دیدن فیلم و سریال نتفلیکس را فراموش نکنید
برنامه نتفلیکس برنامه‌ای مناسب برای دریافت فیلم و سریال به زبان انگلیسی

برنامه‌ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

همه انسان‌های موفق، در زندگی برای کار‌هایشان برنامه‌ریزی داشته‌اند و می‌شود با اطمینان گفت که هیچ فردی بدون برنامه‌ریزی موفق نشده است. یادگیری زبان انگلیسی در خانه نیز از این امر مستثنی نمی‌باشد. یادگیری زبان باید جزئی از برنامه ثابت زندگی باشد. وقتی که قرار باشد روزانه زبان مطالعه کنید، نیاز است از شب قبل تعیین کنیم که قرار است چه قسمت‌‌هایی را مطالعه کنید. چه مقدار زمان برای آن اختصاص دهید. همچنین در انتهای روز بایستی عملکرد خود را ارزیابی کنید. در ضمن برای افزایش بازدهی در این روش بهتر است آخر هر هفته و آخر هر ماه نیز عملکرد خود را ارزیابی کنید. می‌توانید در دفتری اطلاعات حاصل از ارزیابی را یادداشت کنید.

برنامه ریزی بخش جدانشدنی از یادگیری زبان انگلیسی
برنامه‌ریزی، لازمه پیشرفت در یادگیری زبان انگلیسی در خانه

کلام آخر

در این مقاله به مزیت‌ها و انواع روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در خانه پرداختیم و گفتیم که برای افرادی که مشغلة کاری بالایی دارند و یا به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند چه راه‌هایی وجود دارد. روش‌هایی مثل شرکت در کلاس‌های آنلاین، آفلاین و خودآموزی را بررسی کردیم. همچنین بررسی کردیم که گوش‌دادن پادکست، نگاه‌کردن فیلم و سریال به زبان انگلیسی، گوش‌دادن موزیک‌های انگلیسی، داشتن برنامه‌ریزی و شرکت در چالش‌های مطالعه زبان می‌تواند باعث افزایش بازدهی، پیشرفت چشمگیر و پایبندی به تصمیمتان یعنی یادگیری زبان انگلیسی در خانه شود. امیدواریم خواندن این مقاله شما را به پاسخ سؤالاتتان نزدیک کرده باشد.